QUESTION IMAGE
Question
6 two objects are made from unknown substances. object 1 has a mass of 4.51 grams and a volume of 2.93 cubic centimeters. object 2 has a mass of 5.04 grams and a volume of 0.48 cubic centimeters. compare the densities of each object to this reference table. substance density (grams per cubic cm) calcium 1.54 carbon 2.27 silver 10.50 gold 19.32
Step1: Calculate density of Object 1
The formula for density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume. For Object 1, $m_1 = 4.51$ g and $V_1=2.93$ cm³. So, $
ho_1=\frac{4.51}{2.93}\approx1.54$ g/cm³.
Step2: Calculate density of Object 2
For Object 2, $m_2 = 5.04$ g and $V_2 = 0.48$ cm³. So, $
ho_2=\frac{5.04}{0.48}=10.5$ g/cm³.
Step3: Compare with reference table
Comparing the calculated densities with the reference - table, the density of Object 1 is approximately equal to the density of calcium (1.54 g/cm³), and the density of Object 2 is equal to the density of silver (10.50 g/cm³).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Object 1 has a density similar to calcium and Object 2 has a density equal to silver.