QUESTION IMAGE
Question
- a 75 kg skydiver pulls their parachute and begins falling at a constant velocity of 3 m/s. what is the drag force on the skydiver? clear all 7.7 n 735 n 225 n 25 n
Step1: Identify forces at constant velocity
When the skydiver is falling at a constant velocity, the net - force acting on the skydiver is zero according to Newton's first law. The two main forces acting on the skydiver are the gravitational force ($F_g$) and the drag force ($F_d$). So, $F_{net}=F_g - F_d=0$, which means $F_d = F_g$.
Step2: Calculate the gravitational force
The formula for gravitational force is $F_g=mg$, where $m = 75\ kg$ and $g = 9.8\ m/s^2$. So, $F_g=75\times9.8 = 735\ N$. Since $F_d = F_g$ at constant velocity, the drag force $F_d=735\ N$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
735 N