Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

16. the average speed of daisy running a distance of 2 km in a time of …

Question

  1. the average speed of daisy running a distance of 2 km in a time of one - half hour is a) 1 km/h. b) 2 km/h. c) 4 km/h. d) more than 4 km/h.

Explanation:

Step1: Recall speed formula

Speed $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.

Step2: Identify values

$d = 2$ km, $t=\frac{1}{2}$ h.

Step3: Calculate speed

$v=\frac{2}{\frac{1}{2}}=2\times2 = 4$ km/h.

Answer:

C. 4 km/h