Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

23. an aerospace companys stock closes tuesday at $144.12. the next day…

Question

  1. an aerospace companys stock closes tuesday at $144.12. the next day, it gains $5.92. what is the new stock price?

$150.01
$150.04
$138.90
$162.87

Explanation:

Step1: Identify the initial price and gain

Initial price = $144.12, Gain = $5.92

Step2: Add the gain to the initial price

New price = $144.12 + $5.92 = $150.04

Answer:

B. $150.04