QUESTION IMAGE
Question
calculate the kinetic energy of a 94 kg scooter moving at 8.0 m/s.
752 j
3008 j
376 j
6016 j
Step1: Recall kinetic - energy formula
The formula for kinetic energy is $K = \frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is the mass and $v$ is the velocity.
Step2: Substitute given values
Given $m = 94\ kg$ and $v = 8.0\ m/s$. Substitute into the formula: $K=\frac{1}{2}\times94\times(8.0)^{2}$.
Step3: Calculate
First, $(8.0)^{2}=64$. Then, $\frac{1}{2}\times94\times64 = 47\times64=3008\ J$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 3008 J