Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a container of an unknown liquid has a mass of 19 grams and a volume of…

Question

a container of an unknown liquid has a mass of 19 grams and a volume of 25 milliliters. what is the density of the liquid? 475 g/ml 1.3 g/ml 0.76 g/ml 0.002 g/ml

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute given values

Given $m = 19$ g and $V=25$ mL, so $
ho=\frac{19}{25}$ g/mL.

Step3: Calculate the result

$\frac{19}{25}=0.76$ g/mL.

Answer:

C. 0.76 g/mL