QUESTION IMAGE
Question
cubes are three - dimensional square shapes that have equal sides. what is the density of a cube that has a mass of 12.6 g and a measured side length of 4.1 cm? (density (d=\frac{m}{v}))
1828 g/cm³
3254 g/cm³
3.073 g/cm³
68.52 g/cm³
Step1: Calculate volume of the cube
The volume $V$ of a cube with side - length $a$ is given by $V=a^{3}$. Here, $a = 4.1$ cm, so $V=(4.1)^{3}=4.1\times4.1\times4.1 = 68.921\ cm^{3}$.
Step2: Calculate density
The density formula is $D=\frac{m}{V}$. Given $m = 12.6$ g and $V = 68.921\ cm^{3}$, then $D=\frac{12.6}{68.921}\approx0.1828\ g/cm^{3}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$0.1828\ g/cm^{3}$