QUESTION IMAGE
Question
for the following exercise, use the model for the period of a pendulum, $t$, such that $t = 2pisqrt{\frac{l}{g}}$, where the length of the pendulum is $l$ and the acceleration due to gravity is $g$. if the acceleration due to gravity is $9.8 m/s^{2}$ and the period equals $5 s$, find the length to the nearest cm ($100 cm = 1 m$).
Step1: Rearrange the pendulum - period formula for $L$.
Given $T = 2\pi\sqrt{\frac{L}{g}}$, first square both sides: $T^{2}=(2\pi)^{2}\frac{L}{g}$. Then solve for $L$: $L=\frac{T^{2}g}{4\pi^{2}}$.
Step2: Substitute the given values of $T$ and $g$ into the formula for $L$.
We know that $T = 5s$ and $g=9.8m/s^{2}$. Substitute these values into $L=\frac{T^{2}g}{4\pi^{2}}$:
\[
\]
\[
\]
Step3: Convert the length from meters to centimeters.
Since $1m = 100cm$, then $L = 6.21m=6.21\times100 = 621cm$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$621$