QUESTION IMAGE
Question
an item is regularly priced at $80. it is on sale for 55% off the regular price. what is the sale price? $
Step1: Calculate discount amount
$\$80 \times 55\% = \$80 \times 0.55 = \$44$
Step2: Subtract discount from regular price
$\$80 - \$44 = \$36$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$\$36$