QUESTION IMAGE
Question
juan’s game board is a square with sides that are 50 cm long. the area of the large circle is about 1,963.5 square cm. what is the geometric probability that juan will score more than 0 points? options: 0, 0.215, 0.785, 1
Step1: Calculate area of square
The side length of the square is 50 cm, so the area of the square $A_{square}=50\times50 = 2500$ square cm.
Step2: Calculate probability
The area of the large circle is 1963.5 square cm. The probability of scoring more than 0 points is the ratio of the area of the large circle to the area of the square. So $P=\frac{1963.5}{2500}= 0.7854\approx0.785$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
0.785