Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

maple syrup in a bottle has a volume of 325 cubic centimeters and a mas…

Question

maple syrup in a bottle has a volume of 325 cubic centimeters and a mass of 429 grams. calculate its density. write your answer to the hundredths place. grams per cubic centimeter

Explanation:

Step1: Recall density formula

The formula for density $
ho$ is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute values

Given $m = 429$ grams and $V=325$ cubic - centimeters. So, $
ho=\frac{429}{325}$.

Step3: Calculate the result

$\frac{429}{325}=1.32$ grams per cubic centimeter.

Answer:

$1.32$ grams per cubic centimeter