Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

9. if an objects mass is 50 g, and its volume is 10 cm3, what is its de…

Question

  1. if an objects mass is 50 g, and its volume is 10 cm3, what is its density?

a) 60 g/cm3 b) 500 g/cm3
c) 5 g/cm3 d) 40 g/cm3

  1. is the amount of space an object takes up.

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute given values

Given $m = 50\ g$ and $V=10\ cm^{3}$, then $
ho=\frac{50\ g}{10\ cm^{3}}$.

Step3: Calculate density

$
ho = 5\ g/cm^{3}$.

Answer:

c) 5 g/cm3