QUESTION IMAGE
Question
part a
when a 5.0 - kg cart undergoes a 1.4 m/s increase in speed, what is the impulse on the cart? express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
ft = value units
Step1: Recall impulse - momentum theorem
Impulse $J$ is equal to the change in momentum $\Delta p$. The formula for momentum is $p = mv$, so $\Delta p=m\Delta v$.
Step2: Identify given values
$m = 5.0\ kg$ and $\Delta v=1.4\ m/s$.
Step3: Calculate impulse
$J = m\Delta v=(5.0\ kg)\times(1.4\ m/s)=7.0\ kg\cdot m/s$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$7.0\ kg\cdot m/s$