QUESTION IMAGE
Question
a piece of chalk has a mass of 59.4 grams and a density of 2.16 grams per cubic centimeter. calculate its volume. write your answer to the tenths place. cubic centimeters
Step1: Recall density formula
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $V$, so we can re - arrange the formula to $V = \frac{m}{
ho}$.
Step2: Substitute given values
Given $m = 59.4$ grams and $
ho=2.16$ grams per cubic centimeter. Substitute these values into the formula: $V=\frac{59.4}{2.16}$.
Step3: Calculate the volume
$V=\frac{59.4}{2.16}=27.5$ cubic centimeters.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
27.5 cubic centimeters