Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

2. a piece of a rock has a mass of 68.1 g. you put 50 ml of water in a …

Question

  1. a piece of a rock has a mass of 68.1 g. you put 50 ml of water in a graduated cylinder. when you drop the rock into the water, the water rises to 62 ml. what is the density?

Explanation:

Step1: Find volume of rock

The volume of the rock is equal to the volume of water displaced. The initial volume of water is $V_1 = 50$ ml and the final volume is $V_2=62$ ml. So the volume of the rock $V=V_2 - V_1$.
$V=62 - 50=12$ ml.

Step2: Calculate density

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is the mass and $V$ is the volume. Given $m = 68.1$ g and $V = 12$ ml.
$
ho=\frac{68.1}{12}=5.675$ g/ml.

Answer:

$5.675$ g/ml