Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

b) a rectangular block of copper metal weighs 1896 g. the dimensions of…

Question

b) a rectangular block of copper metal weighs 1896 g. the dimensions of the block are 8.4 cm by 5.5 cm by 4.6 cm. using the data, what is the density of the copper block? v = lwh

Explanation:

Step1: Calculate the volume of the copper block

The volume formula for a rectangular - block is $V = l\times w\times h$. Given $l = 8.4$ cm, $w = 5.5$ cm, and $h = 4.6$ cm. So $V=8.4\times5.5\times4.6$ cm³.
$V = 8.4\times(5.5\times4.6)=8.4\times25.3 = 212.52$ cm³.

Step2: Calculate the density of the copper block

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m = 1896$ g and $V = 212.52$ cm³.
$
ho=\frac{1896}{212.52}\approx8.92$ g/cm³.

Answer:

The density of the copper block is approximately $8.92$ g/cm³.