QUESTION IMAGE
Question
a small piece of metal with a mass of 989 milligrams is placed in 20 milliliters of water. the new volume of the water is 32 milliliters. what is the density of the metal? 0.03 g/centimeters cubed 0.05 g/centimeters cubed 82.4 g/centimeters cubed 0.08 g/centimeters cubed
Step1: Find volume of metal
The volume of the metal is equal to the increase in the volume of water. So, $V = 32 - 20=12$ milliliters. Since 1 milliliter = 1 cubic - centimeter, $V = 12$ $cm^{3}$.
Step2: Convert mass of metal to grams
The mass of the metal is $m = 989$ milligrams. Since 1 gram = 1000 milligrams, $m=\frac{989}{1000}=0.989$ grams.
Step3: Calculate density of metal
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$. Substitute $m = 0.989$ grams and $V = 12$ $cm^{3}$ into the formula: $
ho=\frac{0.989}{12}\approx0.08$ g/$cm^{3}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 0.08 g/centimeters cubed