Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a steel pin has a density of 8.00 grams per cubic centimeter and a volu…

Question

a steel pin has a density of 8.00 grams per cubic centimeter and a volume of 1.24 cubic centimeters. calculate its mass. write your answer to the hundredths place. grams

Explanation:

Step1: Recall density formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass, and $V$ is volume. We need to solve for $m$, so we can re - arrange the formula to $m =
ho\times V$.

Step2: Substitute given values

We are given that $
ho = 8.00$ g/cm³ and $V=1.24$ cm³. Substitute these values into the formula $m=
ho\times V$. So, $m = 8.00\times1.24$.

Step3: Calculate the mass

$m=8.00\times1.24 = 9.92$ g.

Answer:

9.92