Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a very large cannon is able to fire a 270 kg projectile at an unsuspect…

Question

a very large cannon is able to fire a 270 kg projectile at an unsuspecting foe at a rate of 62.5 m/s². what force is required to launch such a massive object? f = m = a =

Explanation:

Step1: Identify the formula

We use Newton's second - law of motion, $F = ma$, where $F$ is the force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration.

Step2: Substitute the given values

Given $m = 270\ kg$ and $a=62.5\ m/s^{2}$. Substitute these values into the formula: $F=(270\ kg)\times(62.5\ m/s^{2})$.

Step3: Calculate the force

$F = 270\times62.5= 16875\ N$.

Answer:

$16875\ N$