QUESTION IMAGE
Question
- you measure a block and find the length is 11.2 cm, the width is 4.3 cm, and the height is 1.6 cm. the mass of the block is 125.3 g. what is the density?
Step1: Calculate the volume of the block
The volume $V$ of a rectangular - block is given by $V = l\times w\times h$, where $l = 11.2$ cm, $w = 4.3$ cm and $h = 1.6$ cm.
$V=11.2\times4.3\times1.6$
$V = 11.2\times6.88=77.056$ $cm^{3}$
Step2: Calculate the density
The density $
ho$ is given by the formula $
ho=\frac{m}{V}$, where $m = 125.3$ g and $V = 77.056$ $cm^{3}$.
$
ho=\frac{125.3}{77.056}\approx1.63$ g/$cm^{3}$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$1.63$ g/$cm^{3}$