QUESTION IMAGE
Question
- a pirate in the middle of a sea battle sets his cannon to a 20° angle and launches a cannonball at 200 m/s toward the merchant ship. how quickly is the cannonball going to be covering the space between ships?
Step1: Identify the relevant component
We need the horizontal - component of the velocity. The formula for the horizontal component of velocity $v_x$ of a projectile launched with initial velocity $v_0$ at an angle $\theta$ is $v_x = v_0\cos\theta$.
Step2: Substitute the given values
Given $v_0 = 200$ m/s and $\theta=20^{\circ}$. We know that $\cos(20^{\circ})\approx0.9397$. Then $v_x = 200\times\cos(20^{\circ})=200\times0.9397 = 187.94$ m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$187.94$ m/s