Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

11. what is the density of an object with a mass of 1583 g and a volume…

Question

  1. what is the density of an object with a mass of 1583 g and a volume of 0.2009 l?

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Convert volume units

Since $1\ L = 1000\ cm^{3}$ and $1\ mL=1\ cm^{3}$, the volume $V = 0.2009\ L=0.2009\times1000\ cm^{3}=200.9\ cm^{3}$, and the mass $m = 1583\ g$.

Step3: Calculate density

$
ho=\frac{m}{V}=\frac{1583\ g}{200.9\ cm^{3}}\approx7.88\ g/cm^{3}$

Answer:

$7.88\ g/cm^{3}$