QUESTION IMAGE
Question
- volume of water & metal 76.2 ml
volume of water 51.7ml
- 2.34 cm x 11.76 cm x 5.90 cm =
- 15.7 ml + 0.134 ml + 135.2 ml =
- 3.00 x 10³ g ÷ 1.5 x 10² ml =
Step1: Calculate volume of metal
The volume of the metal is found by subtracting the volume of water from the volume of water and metal. So, $V_{metal}=76.2 - 51.7=24.5$ mL.
Step2: Calculate volume of rectangular - shaped object
The volume of a rectangular - shaped object with length $l = 11.76$ cm, width $w = 2.34$ cm and height $h = 5.90$ cm is given by $V=l\times w\times h$. So, $V = 11.76\times2.34\times5.90=11.76\times13.806 = 162.46856\approx162$ $cm^{3}$.
Step3: Calculate sum of volumes
$15.7+0.134 + 135.2=151.034$ mL.
Step4: Calculate density
The density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m = 3.00\times10^{3}$ g and $V = 1.5\times10^{2}$ mL. So, $
ho=\frac{3.00\times10^{3}}{1.5\times10^{2}}=\frac{3000}{150}=20$ g/mL.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Volume of metal: 24.5 mL
Volume of rectangular - shaped object: 162 $cm^{3}$
Sum of volumes: 151.034 mL
Density: 20 g/mL