Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

8.7a practice 2 regs calculate the net force and acceleration for the o…

Question

8.7a practice 2 regs
calculate the net force and acceleration for the object pictured below (do not label answers, round to 2 decimals)
3n
3n
8 kg
6n
net force =
acceleration =

Explanation:

Step1: Calculate net - force in horizontal direction

The two forces on the left are both 3N, so the total force on the left is $3N + 3N=6N$. The force on the right is 6N. The net - force $F_{net}$ is the difference between the forces acting in opposite directions. Since the forces on the left and right are equal in magnitude, $F_{net}=6N - 6N = 0N$.

Step2: Calculate acceleration

According to Newton's second - law $F = ma$, where $F$ is the net - force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration. Since $F_{net}=0N$ and $m = 8kg$, then $a=\frac{F_{net}}{m}=\frac{0}{8}=0m/s^{2}$.

Answer:

Net Force = 0
acceleration = 0