QUESTION IMAGE
Question
assignment submission
for this assignment, you submit answers by question parts. the number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or change it.
assignment scoring
your best submission for each question part is used for your score.
- 1.04 / 2.08 points
suppose that 6 j of work is needed to stretch a spring from its natural length of 28 cm to a length of 45 cm.
(a) how much work (in j) is needed to stretch the spring from 36 cm to 40 cm? (round your answer to two decimal places.)
(b) how far beyond its natural length (in cm) will a force of 15 n keep the spring stretched? (round your answer one decimal place.)
Step1: Find the spring - constant \(k\)
The work done in stretching a spring from its natural length \(x = 0\) to a displacement \(x\) is given by \(W=\int_{0}^{x}F(s)ds=\int_{0}^{x}ksds=\frac{1}{2}kx^{2}\). The spring is stretched from its natural length of \(28\) cm to \(45\) cm, so the displacement \(x=(45 - 28)\text{ cm}=17\text{ cm}=0.17\text{ m}\), and \(W = 6\text{ J}\). Using \(W=\frac{1}{2}kx^{2}\), we have \(6=\frac{1}{2}k(0.17)^{2}\). Solving for \(k\):
\[k=\frac{2\times6}{(0.17)^{2}}=\frac{12}{0.0289}\approx415.22\text{ N/m}\]
Step2: Calculate the work done in stretching from \(36\) cm to \(40\) cm
The natural - length is \(28\) cm. The displacements are \(x_1=(36 - 28)\text{ cm}=8\text{ cm}=0.08\text{ m}\) and \(x_2=(40 - 28)\text{ cm}=12\text{ cm}=0.12\text{ m}\).
The work done \(W=\int_{x_1}^{x_2}ksds=\frac{1}{2}k(x_2^{2}-x_1^{2})\).
Substitute \(k = 415.22\text{ N/m}\), \(x_1 = 0.08\text{ m}\), and \(x_2 = 0.12\text{ m}\) into the formula:
\[W=\frac{1}{2}\times415.22\times((0.12)^{2}-(0.08)^{2})\]
\[W = 207.61\times(0.0144 - 0.0064)\]
\[W=207.61\times0.008\]
\[W = 1.66\text{ J}\]
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(1.66\)