QUESTION IMAGE
Question
a cat with a mass of 5 kg sits on a branch that is 26 m off the ground. what is its gravitational potential energy? the acceleration of gravity is 9.8 m/s². a. 1274 j b. 638 j c. 872 j d. 244 j
Step1: Recall the formula
The formula for gravitational potential energy is $U = mgh$, where $m$ is mass, $g$ is acceleration due to gravity, and $h$ is height.
Step2: Substitute values
Given $m = 5\ kg$, $g=9.8\ m/s^{2}$, and $h = 26\ m$. Substitute into the formula: $U=5\times9.8\times26$.
Step3: Calculate the result
$5\times9.8\times26=(5\times9.8)\times26 = 49\times26=1274\ J$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 1274 J