Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

in the circuit below, the voltage supplied by the power source is 10 v …

Question

in the circuit below, the voltage supplied by the power source is 10 v and the current flowing through the circuit is 0.15 a. part a what is the resistance r2? e3 - question 1: resistance in a circuit

Explanation:

Step1: Apply Ohm's Law for total resistance

According to Ohm's Law $R_{total}=\frac{V}{I}$, where $V = 10V$ and $I=0.15A$. So $R_{total}=\frac{10}{0.15}=\frac{1000}{15}=\frac{200}{3}\Omega$.

Step2: Calculate $R_2$

The total resistance $R_{total}=35 + R_2$. Then $R_2=R_{total}- 35$. Substitute $R_{total}=\frac{200}{3}\Omega$ into the equation, we get $R_2=\frac{200}{3}-35=\frac{200 - 105}{3}=\frac{95}{3}\approx31.67\Omega$.

Answer:

$\frac{95}{3}\Omega$ (or approximately $31.67\Omega$)