Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a clay plate has a volume of 225 cubic centimeters and a mass of 423 gr…

Question

a clay plate has a volume of 225 cubic centimeters and a mass of 423 grams. calculate its density. write your answer to the hundredths place. grams per cubic centimeter

Explanation:

Step1: Recall density formula

The formula for density $
ho$ is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Substitute given values

Given $m = 423$ grams and $V=225$ $cm^{3}$, so $
ho=\frac{423}{225}$.

Step3: Calculate the result

$\frac{423}{225}=1.88$ grams per cubic - centimeter.

Answer:

1.88 grams per cubic centimeter