QUESTION IMAGE
Question
example: how much force is needed to accelerate 1500 kg at a rate of 2 m/s/s? write the formula f = m x a, fill in the data f = 1500 kg x 2 m/s/s, solve! f = 3000 n. now you try it! how much force is needed to accelerate 300 kg at a rate of 4 m/s/s? (show your work please.) a shipping company is calculating the force, mass and acceleration of its freight to ensure that they dont overload their trucks. help them by filling in the missing data. force = mass x acceleration (n) (kg) (m/s/s) 2500 1500 400 200 5 5 5 5
Explicación:
Paso 1: Identificar la fórmula
La fórmula para calcular la fuerza es $F = m\times a$, donde $F$ es la fuerza en newtons (N), $m$ es la masa en kilogramos (kg) y $a$ es la aceleración en metros por segundo cuadrado (m/s²).
Paso 2: Resolver el problema principal
Dados $m = 300$ kg y $a=4$ m/s², sustituimos en la fórmula:
$F=m\times a=300\times4 = 1200$ N
Paso 3: Completar la tabla
- Primera fila: Dados $m = 2500$ kg y $a = 5$ m/s², entonces $F=m\times a=2500\times5=12500$ N
- Segunda fila: Dados $m = 1500$ kg y $a = 5$ m/s², entonces $F=m\times a=1500\times5 = 7500$ N
- Tercera fila: Dados $F = 400$ N y $a = 5$ m/s², despejamos $m$ de $F=m\times a$, entonces $m=\frac{F}{a}=\frac{400}{5}=80$ kg
- Cuarta fila: Dados $F = 200$ N y $a = 5$ m/s², despejamos $m$ de $F=m\times a$, entonces $m=\frac{F}{a}=\frac{200}{5}=40$ kg
Respuesta:
La fuerza necesaria para acelerar 300 kg a 4 m/s² es 1200 N.
Para la tabla:
- Primera fila: 12500 N
- Segunda fila: 7500 N
- Tercera fila: 80 kg
- Cuarta fila: 40 kg
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Explicación:
Paso 1: Identificar la fórmula
La fórmula para calcular la fuerza es $F = m\times a$, donde $F$ es la fuerza en newtons (N), $m$ es la masa en kilogramos (kg) y $a$ es la aceleración en metros por segundo cuadrado (m/s²).
Paso 2: Resolver el problema principal
Dados $m = 300$ kg y $a=4$ m/s², sustituimos en la fórmula:
$F=m\times a=300\times4 = 1200$ N
Paso 3: Completar la tabla
- Primera fila: Dados $m = 2500$ kg y $a = 5$ m/s², entonces $F=m\times a=2500\times5=12500$ N
- Segunda fila: Dados $m = 1500$ kg y $a = 5$ m/s², entonces $F=m\times a=1500\times5 = 7500$ N
- Tercera fila: Dados $F = 400$ N y $a = 5$ m/s², despejamos $m$ de $F=m\times a$, entonces $m=\frac{F}{a}=\frac{400}{5}=80$ kg
- Cuarta fila: Dados $F = 200$ N y $a = 5$ m/s², despejamos $m$ de $F=m\times a$, entonces $m=\frac{F}{a}=\frac{200}{5}=40$ kg
Respuesta:
La fuerza necesaria para acelerar 300 kg a 4 m/s² es 1200 N.
Para la tabla:
- Primera fila: 12500 N
- Segunda fila: 7500 N
- Tercera fila: 80 kg
- Cuarta fila: 40 kg