Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

extra credit (3 points) 73. the carbon content of machine steel for gau…

Question

extra credit (3 points)

  1. the carbon content of machine steel for gauges usually ranges from 0.15% to 0.25%. round the answers for a and b to 2 decimal places.

a. what is the minimum weight of carbon in 250 kilograms of machine steel?
b. what is the maximum weight of carbon in 250 kilograms of machine steel?

  1. a 30 - ampere fuse carries a temporary 8% current overload. how many amperes of current flow through the fuse during the overload?

Explanation:

Step1: Calculate minimum carbon weight

The minimum carbon - content is $0.15\%=0.0015$. Multiply by the weight of steel.
$250\times0.0015 = 0.375$

Step2: Round to 2 decimal places

Rounding $0.375$ to 2 decimal places gives $0.38$.

Step3: Calculate maximum carbon weight

The maximum carbon - content is $0.25\% = 0.0025$. Multiply by the weight of steel.
$250\times0.0025=0.625$

Step4: Round to 2 decimal places

Rounding $0.625$ to 2 decimal places gives $0.63$.

Step5: Calculate current during overload

The fuse's rated current is 30 amperes and the overload is 8% or 0.08. First find the amount of overload current.
$30\times0.08 = 2.4$

Step6: Find total current during overload

Add the overload current to the rated current.
$30 + 2.4=32.4$

Answer:

a. $0.38$ kilograms
b. $0.63$ kilograms

  1. $32.4$ amperes