QUESTION IMAGE
Question
in the formula f = m . a, if f is 20 newtons and m is 5 kg, then a is
velocity
100 kg
4 m/s²
25 m/s²
4 kg
Step1: Rearrange the formula
Given $F = m\cdot a$, we can solve for $a$ by dividing both sides by $m$, so $a=\frac{F}{m}$.
Step2: Substitute the given values
Substitute $F = 20$ N and $m = 5$ kg into the formula $a=\frac{F}{m}$. Then $a=\frac{20}{5}$.
Step3: Calculate the result
$\frac{20}{5}=4$ m/s².
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
4 m/s²