QUESTION IMAGE
Question
- gerry wanted to save up money for a new amp for her electric guitar. she started her savings with $60 from her birthday. she made $15 a week helping her neighbor with her garden. gerrys saving plan can be modeled by the formula $s = 15w+60$ where $s$ is total amount saved in dollars and $w$ is the number of weeks. how much money can she save for her amp in 12 weeks? use the formula and show all work!
Step1: Identify the values
Given formula $S = 15w+60$, and $w = 12$.
Step2: Substitute the value of w
Substitute $w = 12$ into the formula: $S=15\times12 + 60$.
Step3: Calculate the product
$15\times12=180$, so $S = 180+60$.
Step4: Calculate the sum
$180 + 60=240$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
240