QUESTION IMAGE
Question
a gold necklace has a density of 20.0 grams per cubic centimeter and a mass of 37.6 grams. calculate its volume. write your answer to the hundredths place. cubic centimeters
Step1: Recall density formula
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $V$, so we can re - arrange the formula to $V = \frac{m}{
ho}$.
Step2: Substitute given values
We know that $m = 37.6$ grams and $
ho=20.0$ grams per cubic centimeter. Substituting these values into the formula $V=\frac{m}{
ho}$, we get $V=\frac{37.6}{20.0}$.
Step3: Calculate the volume
$V=\frac{37.6}{20.0}=1.88$ cubic centimeters.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$1.88$