QUESTION IMAGE
Question
- janelle camina casualmente a una velocidad de 4.9 m/s pero luego ve trozos de queso a 74 metros de distancia y corre hacia él en 5 segundos. ¿cuál es la aceleración de janelle cuando obtiene el queso? ¡por favor muestre todo el trabajo! a = \frac{49.5}{12.5}=3.96 m/s²
- chris está muy cansado de todas sus clases y está sentado descansando, así que maggie le consigue un bollo de cereza agria, se siente mejor y comienza a caminar. si acelera a 1.0 m/s/s durante 10 segundos. ¿qué distancia recorrerá? ¡por favor muestre todo el trabajo! 50 m
Step1: Identify the formula for distance with constant - acceleration
The formula for distance with constant acceleration when starting from rest ($v_{initial}=0$) is $x = \frac{1}{2}at^{2}$, where $a$ is acceleration and $t$ is time.
Step2: Substitute the given values into the formula
We are given $a = 1.0\ m/s^{2}$ and $t = 10\ s$. Substituting into the formula $x=\frac{1}{2}\times1.0\times(10)^{2}$.
Step3: Calculate the distance
First, calculate $(10)^{2}=100$. Then, $\frac{1}{2}\times1.0\times100 = 50\ m$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
50 m