QUESTION IMAGE
Question
kate has $18 to spend on paperback books. each paperback book costs $4.50. use the guess, check, and revise strategy to solve the equation $4.5p = 18$ to find $p$, the number of paperback books kate can buy.
__ paperback books
Step1: Guess a value for p
Let's start by guessing \( p = 3 \). Then we check the left - hand side of the equation \( 4.5p \). Substitute \( p = 3 \) into \( 4.5p \), we get \( 4.5\times3=13.5 \). Since \( 13.5
eq18 \), our guess is too low.
Step2: Revise the guess
Let's try \( p = 4 \). Substitute \( p = 4 \) into \( 4.5p \), we have \( 4.5\times4 = 18 \). This matches the right - hand side of the equation \( 4.5p=18 \).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
4