QUESTION IMAGE
Question
part 9 of 9 - analyze
shakina and juliette set the cars initial velocity to zero and set the acceleration to +1.6 m/s², then clicked \start.\ answer the following questions.
what is the cars displacement (in m) between 0 and 10.0 s?
50 x
your response differs from the correct answer by more than 10%. double check your calculations. m
what was the total distance traveled by the car (in m) during this time interval?
4 x
your response differs significantly from the correct answer. rework your solution from the beginning and check each step carefully. m
submit
skip (you cannot come back)
resources
read it
Step1: Identify the kinematic - equation
Since the initial velocity $u = 0\ m/s$, acceleration $a=1.6\ m/s^{2}$, and time $t = 10.0\ s$, we use the equation $s=ut+\frac{1}{2}at^{2}$.
Step2: Substitute the values
Plug $u = 0\ m/s$, $a = 1.6\ m/s^{2}$, and $t = 10.0\ s$ into the equation. We get $s=0\times t+\frac{1}{2}\times1.6\times(10.0)^{2}$.
Step3: Calculate the displacement
First, calculate $(10.0)^{2}=100$. Then, $\frac{1}{2}\times1.6\times100 = 80\ m$. Since the motion is in a straight - line and there is no change in direction (constant positive acceleration and starting from rest), the distance traveled is equal to the displacement.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Displacement: $80\ m$
Distance traveled: $80\ m$