QUESTION IMAGE
Question
question 10 of 25
a parachutist of mass 100 kg falls from a height of 500 m. under realistic conditions, she experiences air resistance. based on what you know about friction, what can you say about the kinetic energy of the parachutist as she reaches the ground? remember, 1 kj = 1000 j. acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s².
a. ke>490 kj
b. ke = 0 j
c. ke = 490 kj
d. ke<490 kj
Step1: Calculate potential energy
The potential energy formula is $PE = mgh$. Given $m = 100\ kg$, $g=9.8\ m/s^{2}$, $h = 500\ m$. So $PE=100\times9.8\times500 = 490000\ J=490\ kJ$.
Step2: Consider air - resistance effect
Air - resistance is a non - conservative force. It does work against the motion of the parachutist, dissipating some of the initial potential energy as heat and other forms of energy. So the kinetic energy of the parachutist when she reaches the ground is less than the initial potential energy.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. $KE<490\ kJ$