Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 18 of 25 a bird has a mass of 0.8 kg and flies at a speed of 1…

Question

question 18 of 25
a bird has a mass of 0.8 kg and flies at a speed of 11.2 m/s. how much kinetic energy does the bird have?
a. 50.2 j
b. 4.5 j
c. 100.3 j
d. 77.2 j

Explanation:

Step1: Recall kinetic - energy formula

The formula for kinetic energy is $K = \frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is the mass and $v$ is the velocity.

Step2: Substitute given values

Given $m = 0.8\ kg$ and $v = 11.2\ m/s$. Substitute into the formula: $K=\frac{1}{2}\times0.8\times(11.2)^{2}$.
First, calculate $(11.2)^{2}=11.2\times11.2 = 125.44$.
Then, $\frac{1}{2}\times0.8\times125.44=0.4\times125.44 = 50.176\approx50.2\ J$.

Answer:

A. 50.2 J