QUESTION IMAGE
Question
question 24 of 25
the equation for distance is d = st. if a car has a speed of 51 m/s and travels for 13 seconds, how far does it go?
a. 663 m
b. 64 m
c. 810 m
d. 3.9 m
Step1: Identify given values
$s = 51$ m/s, $t=13$ s
Step2: Substitute into formula
$d=st = 51\times13$
Step3: Calculate result
$51\times13 = 663$ m
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 663 m