Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

sand casting with percentages a bronze alloy with 88 percent copper and…

Question

sand casting with percentages
a bronze alloy with 88 percent copper and 12 percent tin is needed to construct a bearing for the submarine propeller system. if the total mass of the bronze alloy is 300 kg, what are the masses of the copper and the tin?
select one mass from the copper column and one mass from the tin column.
copper
26.4 kg
264 kg
26400 kg
tin
36 kg
273.6 kg
3600 kg

Explanation:

Step1: Calculate mass of copper

The mass of copper is 88% of the total mass. So, we use the formula $m_{copper}=0.88\times m_{total}$. Given $m_{total} = 300$ kg, then $m_{copper}=0.88\times300 = 264$ kg.

Step2: Calculate mass of tin

The mass of tin is 12% of the total mass. So, we use the formula $m_{tin}=0.12\times m_{total}$. Given $m_{total}=300$ kg, then $m_{tin}=0.12\times300 = 36$ kg.

Answer:

Copper: 264 kg, Tin: 36 kg