QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. a small airplane loses a bolt while traveling at a speed of 150.0 meters/second in the horizontal direction. the bolt follows a parabolic path and lands on the ground after 25 seconds. how far will the bolt have traveled horizontally from the point where it left the plane until it lands on the ground? a. 1,500 meters b. 2,000 meters c. 3,700 meters d. 3,750 meters
Step1: Identify horizontal speed and time
Horizontal speed \( v_x = 150.0 \, \text{m/s} \), time \( t = 25 \, \text{s} \)
Step2: Calculate horizontal distance
\( d = v_x \times t = 150.0 \times 25 = 3750 \, \text{meters} \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 3,750 meters