QUESTION IMAGE
Question
use the graph below to answer the question. this graph represents the motion of a remote - controlled car in a hallway. calculate the velocity of the car during the first three seconds of its movement through the hallway. a 0 m/s b 6.0 m/s c 0.5 m/s d 3.0 m/s e 2.0 m/s
Step1: Identify displacement and time
The car starts at position $x_1 = 0$ m at $t_1=0$ s and is at position $x_2 = 6$ m at $t_2 = 3$ s.
Step2: Use velocity formula
Velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{x_2 - x_1}{t_2 - t_1}$. Substitute $x_1 = 0$, $x_2 = 6$, $t_1 = 0$, $t_2 = 3$ into the formula: $v=\frac{6 - 0}{3-0}=\frac{6}{3}=2$ m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
E. 2.0 m/s