QUESTION IMAGE
Question
use this table of a school bus during morning pickups to answer the question. what is the average speed of the bus between 2.8 km and 4.2 km? 42 km/h 50 km/h 52 km/h 55 km/h position (km) time (h) 0.0 0.000 1.2 0.024 2.8 0.051 4.2 0.084 16.34 2.34
Step1: Find distance change
The change in position $\Delta x$ is the final position minus the initial position. $\Delta x=4.2 - 2.8=1.4$ km.
Step2: Find time - change
The change in time $\Delta t$ is the final time minus the initial time. $\Delta t = 0.084 - 0.051=0.033$ h.
Step3: Calculate average speed
The formula for average speed $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}$. Substitute $\Delta x = 1.4$ km and $\Delta t=0.033$ h into the formula: $v=\frac{1.4}{0.033}\approx42$ km/h.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
42 km/h