Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

using the table shown, identify the material that most likely makes up …

Question

using the table shown, identify the material that most likely makes up an object with a mass of 107 g and a volume of 5 cm³.
metal\tdensity (g/cm³)
aluminum\t2.7
copper\t8.9
platinum\t21.4
silver\t10.5
aluminum
platinum
copper
silver

Explanation:

Step1: Recall density formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Calculate density of object

Given $m = 107\ g$ and $V=5\ cm^{3}$, then $
ho=\frac{107}{5}= 21.4\ g/cm^{3}$.

Step3: Match with table

Comparing the calculated density with the values in the table, we find that the density of platinum is $21.4\ g/cm^{3}$.

Answer:

Platinum