QUESTION IMAGE
Question
velocity = \frac{displacement}{time} v = \frac{\delta x}{\delta t} 1. grace rides her horse with a constant velocity of 20 km/h. how far can she travel in 1 hour? \delta t = 1h \delta x = v\times\delta t \delta x = 20\times1 20km 2. an airplane flies with a constant velocity of 788 km/h. how far can it travel in 3.75 hours? \delta x = v\times\delta t = 788\times3.75 = 788\times km joseph rides his bike with a constant velocity of 11 kilometers per hour. how far can he travel in hours? v = 11 ncy roller skates with a constant velocity of 16 meters per minute. how long will she take ance of 60 meters?
Step1: Identify the formula
The formula for displacement is $\Delta x = v\times\Delta t$, where $v$ is velocity and $\Delta t$ is time.
Step2: Solve for the airplane's displacement
Given $v = 788$ km/h and $\Delta t=3.75$ h. Substitute into the formula: $\Delta x=788\times3.75 = 2955$ km.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2955 km