QUESTION IMAGE
Question
how much gravitational force would act on someone on the earth, if their mass were 100 kg?
980 n
490 n
100 n
Step1: Recall the formula for gravitational force
$F = mg$, where $F$ is the gravitational force, $m$ is the mass and $g$ is the acceleration due to gravity on Earth ($g= 9.8\ m/s^{2}$).
Step2: Substitute the given values
Given $m = 100\ kg$ and $g = 9.8\ m/s^{2}$, then $F=100\times9.8 = 980\ N$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
980 N