Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

how much gravitational force would act on someone on the earth, if thei…

Question

how much gravitational force would act on someone on the earth, if their mass were 100 kg?
980 n
490 n
100 n

Explanation:

Step1: Recall the formula for gravitational force

$F = mg$, where $F$ is the gravitational force, $m$ is the mass and $g$ is the acceleration due to gravity on Earth ($g= 9.8\ m/s^{2}$).

Step2: Substitute the given values

Given $m = 100\ kg$ and $g = 9.8\ m/s^{2}$, then $F=100\times9.8 = 980\ N$.

Answer:

980 N