QUESTION IMAGE
Question
- which option best describes the average acceleration from 40 to 70 s? a. it is negative and smaller in magnitude than the initial acceleration. b. it is negative and larger in magnitude than the initial acceleration. c. it is positive and smaller in magnitude than the initial acceleration. d. it is positive and larger in magnitude than the initial acceleration.
Step1: Recall acceleration formula
Acceleration $a=\frac{\Delta v}{\Delta t}$, where $\Delta v = v_f - v_i$ and $\Delta t=t_f - t_i$.
Step2: Determine $v_i$, $v_f$, $t_i$ and $t_f$ from graph
At $t_i = 40\ s$, $v_i\approx240\ m/s$. At $t_f = 70\ s$, $v_f\approx240\ m/s$. So $\Delta t=70 - 40=30\ s$ and $\Delta v=240 - 240 = 0\ m/s$.
Step3: Calculate average - acceleration
$a=\frac{\Delta v}{\Delta t}=\frac{0}{30}=0\ m/s^2$. Initially (from $t = 0$ to $t = 10\ s$), the velocity is increasing, so the initial acceleration is positive. Since the average acceleration from $40$ to $70\ s$ is $0$, it is positive (compared to negative values) and smaller in magnitude than the non - zero initial acceleration.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
c. It is positive and smaller in magnitude than the initial acceleration.