Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a bar of soap is 10 centimeters tall, 5 centimeters wide, and 8 centime…

Question

a bar of soap is 10 centimeters tall, 5 centimeters wide, and 8 centimeters long. it has a mass of 515 grams. what is the density of the bar of soap?
12.8 g/centimeters cubed
0.78 g/centimeters cubed
1.28 g/centimeters cubed
7.8 g/centimeters cubed

Explanation:

Step1: Calculate volume of soap

$V = l\times w\times h=8\times5\times10 = 400$ cm³

Step2: Calculate density

$
ho=\frac{m}{V}=\frac{515}{400}=1.2875\approx1.28$ g/cm³

Answer:

C. 1.28 g/centimeters cubed