QUESTION IMAGE
Question
complete the statement. the n = 2 shell of a bohr model can hold a maximum of ______ electrons. choose 1 answer: a two b eight c ten
Brief Explanations
In the Bohr model, the maximum number of electrons in a shell is given by the formula $2n^{2}$. For $n = 2$, we calculate $2\times2^{2}=2\times4 = 8$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. eight